Чому керамічну черепицю не виготовляють в Україні?
На сьогоднішній день ринок будівельних матеріалів України представляє майже всі види матеріалів з грубої кераміки: починаючи від цегли і закінчуючи керамічною черепицею. З усього асортименту керамічних матеріалів в Україні виготовляють майже все, окрім черепиці. Вся продукція, що є на ринку України, імпортується з-за кордону. І тут постає питання чому ж керамічну черепицю не виготовляють в Україні? Є кілька причин.
Першою з причин є те, що на території України вже не має працюючих заводів, які були побудовані ще в Радянському Союзі. В період 60х-80х років, при будівництві приватних будинків, перевага надавалась шиферу та листовому металу. У зв’язку з тим що вітчизняна черепиця мала досить низьку якість, дах з такою черепицею був більш схильним до протікання та інших проблем, тому вона була менш популярною.
Другою причиною є те, що будівництво такого заводу – це досить серйозною інвестицією. Для будівництва б/у заводу потрібно суму від 5 млн. доларів США, а для нового сучасного заводу – 30 млн. доларів США. У зв’язку з тим, що окупність таких проектів займає досить тривалий час, для інвестування в будівництво обирають країни, в яких стабільне економічне та політичне життя. До таких відноситься Польща, Німеччина, Італія, Іспанія та навіть Ізраїль.
Третьою з причин і напевно однією з головних є відсутність ринку збуту усього обсягу виробництва. Виготовлення грубої кераміки – це невпинний процес. Завод може зупинити своє виробництво лише на кілька тижнів в зимовий період для планових ремонтних робіт. При мінімальній виробничій потужності в 30 млн. шт. в рік, має бути впевненість у збуті цих 30 млн. шт. Наприклад, візьмемо імпорт 5 млн. шт. і помножимо на два, вийде, що ми освоїмо 10 млн. шт. Отже, постає питання, що робити ще з 20 млн. шт.? Експортувати їх? Нас там не чекають, у них і так перевиробництво у кераміці, у зв’язку з чим, є можливість придбати б/у завод.
Четверта причина – відсутність одного стилю будівництва. Так, наприклад, на одній вулиці один будується з газоблоку та перекриває будинок бітумною черепицею, інший будує з клінкерної цегли та перекриває дах композитною черепицею.
П’ятою причиною є складність виготовлення керамічною черепиці. Нажаль, в Україні немає фахівців відповідної кваліфікації, щоб виготовляти високоякісну черепицю.
Шостою причиною – є сама глина, адже будь-яка для виробництва кераміки не підійде. В Україні вона є лише в Донецькій області та на декількох кар’єрах Закарпатської області. Навіть при наявності підходящої глини, потрібне додавання досить дорогої добавки – оксиду барію. В результаті чого собівартість продукції буде досить високою, що стане перешкодою для інвестицій.
І останньою, досить суттєвою причиною є те, що не вживається ніяких дій щодо обмеження експорту сировини. Сировина з України експортується до ЄС без доданої вартості, а імпорт проходить з максимальною доданою вартість.